Nietypowe lekcje muzealne w Lęborku

Nietypowe lekcje muzealne w Lęborku

26 maja, 2020 0 przez Jula

Dorośli, których dzieciństwo przypadło na okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, z łezką w oku wspominają pluszowego Misia Uszatka, metalowe samochodziki, gry planszowe albo nakręcane zwierzątka.

Zabawki dla dzieci z czasów PRLu można oglądać w Kreatywnym Muzeum Zabawek PRL w Lęborku

Eksponaty można było również podziwiać podczas wystaw poza siedzibą Muzeum – w Grudziądzu, Stargardzie Szczecińskim, Łebie i Tczewie. W Lęborku odbywają się nietypowe lekcje muzealne, w trakcie których dzieci i młodzież odbywają dostosowaną do ich wieku podróż w świat zabawek dla dzieci, które doskonale pamiętają osoby z pokolenia ich rodziców i dziadków. Najmłodsi uczestniczą wówczas w wirtualnych pokazach dawnych gier i zabaw, mając jednocześnie możliwość pobawienia się wybranymi eksponatami muzealnymi.

Dla starszej młodzieży i dorosłych przewidziano dodatkowo zapoznanie z tajnikami produkcji dziecięcych umilaczy czasu

Władze Muzeum pozostają jednocześnie otwarte na zamiejscowe okazjonalne wystawianie swoich zbiorów, a zbiory owe są nie byle jakie. W Lęborku zgromadzono takie zabawki dla dzieci z poprzedniej epoki jak: charakterystyczne podniszczone misie, metalowe samochodziki na kabel, lalki w strojach ludowych, bajki nagrane na płytach winylowych, gry planszowe, cymbałki, liczydła, harmonijki ustne, wagi szalkowe, bajowe kalejdoskopy i wiele innych.