Rozmiary kół MTB i ich charakterystyka

Rozmiary kół MTB i ich charakterystyka

31 października, 2020 0 przez Jula

Kiedyś to było takie proste. Rowery górskie miały 26-calowe koła, niezależnie od tego, czy jeździłeś po parku, czy w Pirenejach. Dziś koła MTB, jak każdy dynamiczny rynek, zostały przeprojektowane tak, aby sprostać stale ewoluującemu krajobrazowi kolarstwa górskiego, uwzględniając różne projekty i pomysły w różnych dyscyplinach MTB w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej i wydajnościowej w stosunku do innych marek rowerów i producentów. Zajrzyj do dowolnego nowoczesnego sklepu rowerowego, a zobaczysz rowery z różnymi rozmiarami kół. Każdy z nich ma pewne zalety i wady w zależności od tego, do jakiego celu rower jest przeznaczony. Ale jaki rozmiar kół MTB jest dla Ciebie odpowiedni? Poniższy artykuł przedstawi Ci różne dostępne opcje, pomagając Ci zdecydować, jaki rozmiar koła będzie najlepszym wyborem. Koniecznie sprawdź koła rowerowe MTB na bikestacja.pl

Koła 29″

29-calowe koła są w rzeczywistości dostępne dłużej, niż mogłoby się wydawać. Początkowo kierowane przez głównych graczy z branży, takich jak Gary Fisher firmy Trek, 29-calowe koła były postrzegane jako sposób na zwiększenie prędkości w kolarstwie górskim. 29tki toczą się po ziemi znacznie szybciej niż ich odpowiedniki 27,5 / 26 “.  Ramy 29-calowe były intensywnie udoskonalane i rozwijane od czasu pojawienia się pierwszych egzemplarzy na rynku. Oryginalne ramy 29-calowe miały wątpliwie stromą geometrię i szczególnie długie mostki, aby ułatwić kierowanie większym kołem. Często oznaczało to, że ramy nie były wystarczająco sztywne i trochę za bardzo „wyginały się. Dzisiaj producenci rowerów MTB oferują kolarzom, zwłaszcza osobom wyższym, niezwykle sprawny, wszechstronny i wydajny pakiet, dla których większy rozmiar roweru jest bardziej proporcjonalny do ich własnych wymiarów.

Koła 27,5″

27,5-calowe koła pojawiły się po raz pierwszy około 8 lat temu i całkowicie na nowo zdefiniowały rynek pod względem geometrii i stworzenia właściwych „wszechstronnych”, zdolnych do wykonywania wszystkich ciasnych technicznych zakrętów 26 „a jednocześnie oferuje szybkie toczenie i ultra-trakcyjne właściwości 29-calowego koła. 27,5-calowe koło sprawiło, że 26-calowy rower można obecnie rzadko spotkać w sklepach.  Szybkie skręcanie, zwinność, wszechstronność i szybkość – 27,5″ stanowi idealny środek dla wielu użytkowników i dlatego odniósł tak duży sukces w stosunkowo krótkim czasie.

Koła 26″

Chociaż w większości ograniczone do pamięci katalogów dużych sieci handlowych, 26-calowe koło nadal ma swoje znaczenie. Jak wspomniano, 26-calowe jest nadal bardzo popularne wśród dirt jumperów, a modele takie jak Scott Voltage pokazują, że ten standard raczej nie zmienić się zbytnio w najbliższej przyszłości. Co więcej, 26-calowe rozmiary kół mogą być naprawdę dobrym wyborem dla niższych dorosłych rowerzystów lub osób w wieku przejściowym (wyżsi rowerzyści w wieku 10-14 lat).