Rodzicu – słuchaj! Jak zrozumieć dziecięce przekazy?

Rodzicu – słuchaj! Jak zrozumieć dziecięce przekazy?

26 stycznia, 2021 0 przez Jula

Socjologowie, psychologowie oraz eksperci parentingowi zgodnie twierdzą, że największym i podstawowym błędem popełnianym przez rodziców jest brak czasu dla ich dzieci. Z tym problemem związany jest bezpośrednio kolejny: rodzice nie potrafią słuchać swoich pociech, ani tym bardziej rozumieć, co mają do powiedzenia. Im mniej czasu spędza się z dziećmi, tym mniej się je zna i gorzej odczytuje sygnały, jakie dają. Już spędzanie jednej godzinny dziennie wspólnie – niekoniecznie na zabawie czy innych atrakcjach – pozwala lepiej poznać i „odczytywać” swoje dzieci. Dotyczy to nie tylko tych starszych, ale również maluchów, które jeszcze nie do końca w pełni mówią.

Rozumienie dziecięcych przekazów jest bardzo ważne z punktu widzenia wychowawczego

Pozwala szybko zareagować, jeśli widzi się błędne lub wręcz złe postępowanie, umożliwia przeprowadzenie rozmowy na problematyczny temat i pomaga w ukazaniu dziecku świata we właściwy sposób. Maluch nie zawsze będzie się skarżył i nie zawsze powie wprost, co go dręczy. Współczesne dzieci coraz częściej ukrywają swoje problemy i niestety widoczne jest to nawet w tym najmłodszym pokoleniu 2-4 latków. Przebywanie z dzieckiem, poświęcanie mu czasu, angażowanie się w jego projekty, pomaganie mu to najprostszy sposób, aby zdobyć zaufanie dziecka. A ufające dziecko szybciej zwierzy się z tego, co mu dolega i co go gnębi, ponieważ będzie pewne, że rodzić je zrozumie i jako autorytet zawsze znajdzie rozwiązanie.

Niestety rodzice niekiedy ignorują problematykę rozumienia swoich dzieci i uważają, że dotyczy ona tylko starszych roczników lub nawet nastolatków

A przecież to właśnie na wczesnym etapie rozwoju dziecka utrwalają się takie cechy i zachowania, które odpowiadają później za kwestię zaufania do rodziców czy opiekunów. Zamiast wyganiać dziecko przed telewizor, wywozić je na ciągłe zajęcia dodatkowe, oddawać pod opiekę nań czy dziadków – lepiej poświęcić mu trochę swojego czasu, aby pokazać, że nam na nim zależy i zawsze jest się blisko niego. Takie działania podejmowane we wczesnych miesiącach i latach życia dziecka na pewno zaprocentują w przyszłości.

Koniecznie zajrzyj na bloga https://www.kasiaubranka.pl/pl/blog . Znajdziesz tam liczne artykuły na tematy związane z wychowaniem dziecka.