Słomniki – Barometr zawodów w 2021 roku

Słomniki – Barometr zawodów w 2021 roku

21 lipca, 2021 0 przez Jula

Słomniki to miasto leżące w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. Trasę między stolicą województwa a Słomnikami można pokonać autem w pół godziny. Bliskość Krakowa, a także innych miejscowości powiatu, ma korzystny wpływ na kształt lokalnej gospodarki. Z kolei poszerzony rynek pracy, obejmujący szereg sąsiadujących ze sobą miejscowości, daje szansę na znalezienie zatrudnienia w wybranym obszarze zawodowym bez obaw o zbyt czasochłonne dojazdy do pracy.

W efekcie poziom bezrobocia zarówno w powiecie krakowskim, jak i w sąsiadujących powiatach oraz w mieście Krakowie utrzymuje się poniżej średniej krajowej. Przykładowo, w maju 2021 r. w powiecie krakowskim stopa bezrobocia wyniosła tylko 5,5% (wskaźnik dla Polski był wówczas na poziomie 6,1%). To dobry prognostyk dla osób poszukujących zatrudnienia w tym regionie.

Kto zatem może liczyć na znalezienie wielu ofert typu praca Słomniki albo praca – powiat krakowski? W określeniu indywidualnych szans na rynku pracy pomaga między innymi coroczne badanie wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów. Jest to prognoza zapotrzebowania na rynku pracy, dzieląca profesje na:

 • deficytowe (zbyt mało kandydatów na stanowisko w stosunku do dostępnych propozycji zatrudnienia), 
 • w równowadze chętnych do pracy i ofert,
 • nadwyżkowe (zbyt dużo chętnych w porównaniu do ogłoszeń o pracę lub brak ofert w danym zawodzie). 

Jak zatem wygląda sytuacja w Słomnikach i okolicy?

Zawody nadwyżkowe i deficytowe w Słomnikach

W 2021 r w powiecie krakowskim wskazano duży deficyt kandydatów do pracy w opiece zdrowotnej  – brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych. 

Ponadto w deficycie znajdują się przedstawiciele kolejnych 42 grup zawodowych. 

 • Branża IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści. 
 • Motoryzacja, branża elektromaszynowa – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy. 
 • Branża TSL – kierowcy ciężarówek, zaopatrzeniowcy i dostawcy, listonosze i kurierzy, kierownicy ds. logistyki. 
 • Produkcja przemysłowa z różnych branż – biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych. 
 • Marketing, telemarketing, sprzedaż – specjaliści ds. pr, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści telekomunikacji, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, sprzedawcy i kasjerzy. 
 • Usługi opiekuńczo-medyczne – psycholodzy i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, operatorzy aparatury medycznej, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni, logopedzi i audiofonolodzy. 
 • Oświata – nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedszkoli, pozostali specjaliści edukacji. 
 • Finanse, prawo – samodzielni księgowi, windykatorzy. 
 • Służby porządkowe, ochrona – pracownicy służb mundurowych, pracownicy ochrony fizycznej. 
 • Gastronomia i zakwaterowanie – cukiernicy, piekarze, sprzątaczki i pokojowe. 
 • Budownictwo – brukarze, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, technicy budownictwa. 

W powiecie krakowskim zauważono także nadwyżkę szukających pracy przedstawicieli kilkunastu profesji. W najtrudniejszej sytuacji – zgodnie z prognozą – są osoby chcące zatrudnić się w biurze podróży lub jako organizatorzy obsługi turystycznej. Kłopoty ze znalezieniem posady mogą mieć również:

 • akustycy i realizatorzy dźwięku, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, dziennikarze i redaktorzy, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, instruktorzy rekreacji i sportu, kelnerzy i barmani, kierownicy ds. usług, kosmetyczki, pomoce kuchenne, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy obróbki skóry, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych. 

Praca Słomniki – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Już od kilku lat większość rekrutacji prowadzona jest za pośrednictwem internetu, dlatego to właśnie w sieci powinniśmy poszukiwać ofert pracy. Najlepiej od razu postawić na profesjonalny portal pracy – taki jak praca.pl. Znajdziemy tam liczne ogłoszenia, które możemy filtrować, np. pod względem miejsca zatrudnienia, stanowiska czy obszaru zawodowego. Przykładowo, jeśli interesuje nas praca zdalna w Słomnikach w charakterze programisty java, wystarczy, że w pasku wyszukiwania podamy Słomniki, java i zaznaczymy opcję praca zdalna. Warto dodać, że po założeniu bezpłatnego konta na praca.pl, będziemy mogli brać udział w rekrutacjach z poziomu portalu, stworzyć CV w kreatorze, modyfikować swoje konto kandydata. Opcji jest całkiem sporo i warto z nich korzystać, by maksymalnie uprościć sobie zadanie i w krótkim czasie znaleźć wymarzoną posadę.