Chwasty wpływające na zmniejszenie plonów
Mak piaskowy jest jednym z najczęściej występujących w naszym kraju chwastów, jest to roślina osiągająca wysokość do 50 cm, posiada pojedyncze liście, niekiedy mogą być one także podwójne lub potrójne.
Jest to roślina roczna, zimująca, dlatego też może kiełkować wczesną wiosną, nasiona mogą wytrzymać niskie temperatury. Jest to roślina szkodliwa, zwłaszcza w przypadku zbóż ozimych, jest niższy od maku polnego, dlatego też może wyrządzić mniejsze szkody w uprawach. Oczywiście należy zwrócić uwagę iż możemy spotkać go także w uprawach kapustnych, warzywach, w przydomowych ogrodach. Jego występowanie może obejmować wiele różnych obszarów rolnych.
Mak piaskowy – chwast upraw rolniczych
Rolnicy którzy chcą skutecznie usuwać tego rodzaju problemy powinni z pewnością zwrócić uwagę na herbicydy selektywne, w tym przypadku mamy do wyboru wiele herbicydów przeznaczonych także dla maku polnego. Działają one na zasadzie usuwania określonego rodzaju chwastów, herbicyd tego typu nie będzie wyrządzał szkód w naszych uprawach. Dlatego też może być stosowany jako oprysk na całym areale. Warto zwrócić uwagę iż opryski powinny być wykonywane w określonych warunkach atmosferycznych. Oprysk nie powinien być stosowany w czasie pogody wietrznej, może bowiem zostać przeniesiony z wiatrem na inne uprawy gdzie mógłby wyrządzić pewne szkody w innych roślinach uprawnych. Dlatego też będziemy oczekiwali dni bezwietrznych, dodatkowo także nie powinny występować wówczas opady. Herbicydy selektywne najczęściej stosowane są na liście i łodygi, dlatego też wystąpienie deszczu mogłoby spowodować zmycie do gleby co obniżyło by efekty. Dodatkowo także unikamy pogody zbyt słonecznej, ze względu na możliwość wyparowania czynników odpowiedzialnych za niszczenie chwastów. Dlatego też często rolnicy wykonują opryski wieczorem lub też w nocy przy bezwietrznej pogodzie. Stosując herbicydy selektywne należy zwrócić uwagę na ilość mieszanki jaką powinniśmy wykorzystać na 1 hektar. Wykorzystanie zbyt dużej ilości herbicydów mogłoby prowadzić do uszkodzenia roślin uprawnych. Naturalnie mak piaskowy może obumierać po zastosowaniu herbicydów, niekiedy herbicydy powinny być zastosowane kilka razy w ciągu roku.