Finanse i rachunkowość to kierunek studiów o niesłabnącej popularności. I chociaż kształci on przede wszystkim przyszłych księgowych, to ofert pracy jest znacznie więcej. Zatem, co po studiach i jakie są realne zarobki?
Praca nie tylko w księgowości
Zawód księgowej lub księgowego w małej firmie bądź dużym przedsiębiorstwie to naturalny kierunek pracy po finansach i rachunkowości. Jest to także zawód dosyć perspektywiczny, a możliwości awansu zawodowego są spore. Każdy absolwent tych studiów zaczyna od pracy jako młodszy księgowy, a po kilku kolejnych szczeblach (i zapewne latach pracy), może być już głównym księgowym w dużym, być może własnym biurze rachunkowym.
Niezależnie od stanowiska, księgowy w firmach może zajmować się wyłącznie fakturowaniem, raportowaniem czy rejestrowaniem firmowych dokumentów, ale jego zakres obowiązków może być znacznie szerszy. Istnieje zatem sporo możliwości wszechstronnego rozwoju.
Jednak księgowość to niejedyna ścieżka zawodowa po kierunku finanse i rachunkowość. Jego absolwent może też szukać pracy w działach ekonomicznych przedsiębiorstw, w sektorze ubezpieczeń czy bankowości. Można pokusić się także o stanowisko w państwowych placówkach, jak np. w ZUS albo być doradcą finansowym. Na zachodzie bardzo popularne są także stanowiska maklerów i członków zarządów firm. Tego typu praca wymaga oczywiście dodatkowych umiejętności i dalszego kształcenia, ale ten rodzaj studiów jest na pewno dobrą podstawą do myślenia o swojej przyszłości w bardziej ambitnych zawodach.
Finanse i rachunkowość – zarobki na różnych stanowiskach
Na pewno nie są one niskie, ale zależą w dużej mierze od stażu i specyfiki pracy. Inaczej zarabiać będzie młoda osoba zaraz po studiach i stażu w małym biurze rachunkowym, a inaczej księgowa z kilkuletnim doświadczeniem w biurze, w którym pracuje kilkanaście innych osób.
Średnia pensja na stanowisku księgowym to około 4 000 zł dla młodszego księgowego i nawet 5-6 razy więcej w przypadku najwyższego rangą głównego księgowego. W innych gałęziach finansów zarobki mogą być jeszcze wyższe. W działach finansowych czy zarządach dużych firm liczyć można na zarobki przekraczające 50 000 zł. I choć oczywiście nie każdy będzie predysponowany do takich stanowisk, to zdecydowanie jest to dobra motywacja do podjęcia tego typu studiów.