Rodzaje barier drogowych
Celem, który przyświeca barierom drogowym, jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie należy nigdy bagatelizować sytuacji, w których mogą być one przydatne- od tego zależy zdrowie i życie uczestników ruchu drogowego. Biorąc pod uwagę, jak rozległym tematem są bariery drogowe, rodzaje i ich zastosowanie będą głównym tematem naszego artykułu.
Klasyfikacja barier drogowych
Jedna z klasyfikacji barier drogowych, która obowiązuje w Polsce to PL-EN 1317. Zgodnie z jej zapisami, barierki drogowe są dzielone ze względu na:
- poziom powstrzymywania;
- odkształcenie, które jest wyrażone przez szybkość pracującą;
- poziom intensywności zderzenia.
Rodzaje barier drogowych
Skrajne bariery drogowe (przy krawędzi jezdni) oraz dzielące bariery drogowe (na pasie rozdzielającym jezdnie o przeciwnych kierunkach ruchu) są stosowane na drogach o mniejszym natężeniu ruchu. Bariery chodnikowe z kolei mają chronić pieszych i są używane po to, aby oddzielać chodnik od jezdni. Często można je spotkać w centrum miasta bądź przy bardzo ruchliwej ulicy. Niezbędne są w miejscach wymagających szczególnego bezpieczeństwa, czyli na przykład przy szkole lub przedszkolu. Do barier drogowych są też zaliczane ekrany akustyczne, które ograniczają hałas, będący tak uciążliwy dla wielu osób. W sklepach z barierami drogowymi można znaleźć szeroki wybór tych produktów, które zostaną dopasowane do sytuacji. Szczegółowe wytyczne tego dotyczące można znaleźć w załączniku do Zarządzenia Nr 31 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 23 kwietnia 2010 roku.
Bariery energochłonne
Głównym zadaniem barier energochłonnych jest uniknięcie wypadnięcia z drogi lub niekontrolowanego zjazdu na przeciwny pas. Są one integralną częścią krajobrazu miast i ich okolic, ponieważ spotykamy je na autostradach i innych drogach szybkiego ruchu. Są one montowane tam, gdzie jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa. Porównajmy skutki wypadnięcia z trasy a zderzenia z barierą drogową- to pierwsze jest o wiele bardziej niebezpieczne niż wpadnięcie w barierę energochłonną.
Warto, więc zauważyć jak istotnym elementem obok sygnalizacji świetlnych, czy znaków drogowych są bariery drogowe. Istnieje ich wiele rodzajów, które różnią się wielkością, wyglądem i materiałem, z którego są wykonane. Każdego dnia możemy je spotkać, a cel, w którym są używane, jest jeden- ograniczenie niebezpiecznych sytuacji, które mogą zdarzyć się na drogach i chodnikach osobom prowadzącym pojazd oraz pieszym. Nie należy bagatelizować roli, jaką pełnią w ruchu drogowym.